Ara

Burger X / Adalar - İstanbul

Aynı ilçedeki diğer burgerler


Ad
:
Burger X
Telefon
:
0533 302 55 95
E-Posta Adresi
Restoranın Türü
:
Burger Restoranı
Çalışma Saatleri
:
11:30 - 00:00
Şubesi Var mı?
:
2017 sonunda Watergarden açılıyor.
Restoran Özellikleri
:
Bazen “ne varsa sokak arası, mahalle mekanlarında var.” diyorum kendi kendime. Kafaya takıp enteresan işler çıkartıp sonra meşhur olup yollarına devam ediyorlar. Burger X de öyle bir his uyandıran bir dükkan.
Fiyat Aralığı
:
6 TL - 29 TL
Yemek Puanı
:
Dekor Puanı
:
Servis Puanı
:
Denenen Burger Adı
:
The Original Burger X
Denenen Burger Puanı
:
Köftesi
:
Dana döş
Ne Eti
:
Yerli Dana
Hayvanın Neresinden
:
Döş, Kaburga
Kaç Gram
:
90 gr. ya da 140 gr.
Nerede Pişiyor
:
Düz pişirme ızgarası (plate)
Baharatlar Neler
:
Tuz, karabiber
Diğer Malzemeler
:
Burger peyniri, çıtır soğan, Burger X mayonez, Burger X domates sos, hardal
Tat
:
90 ya da 140 gr. sipariş edebileceğiniz köfte benim için fazla yoğurulmuş ve bundan ötürü köftede aradığım sululuğu kaybetmişti. Kuru değildi ama suyu da akıyordu diyemem. Bunun haricinde düz pişirme ızgarası olan #plate’te pişen köftenin bir tarafını kuru hale getirdikleri için diğer tarafın ve köftenin de çok pişmesine engel olmak için müdahale etmek durumunda kaldım.
Notlar
:
Kendi yaptıkları tereyağlı, yumurtalı, briyoş tarzı ekmeği olumlu anlamda süngersi ve doygundu. Kalıpta pişen ekmeğin gramajının azaltılması benim açımdan faydalı olabilir ama bu kesinlikle bir kusur değil. Geceden süte yatırdıkları soğan ile yaptıkları tempura dokunuşu hoş, soğanın kızardığı endüstriyel katı yağ ise koku sebebiyle bir olumsuzluktu. Bununla birlikte J’nin esfane soslarına kardeş geldi müjdesini verebilirim. Ticari sır sayılabilecek reçetesi için iyi çalışılmış diyeceğim mayonez tatlı ama dengeliydi. Salça ile yaptıkları domates sos, salçadan gelen ekşi tatlar ile balla tatlandırılmış diğer sosları dengeliyordu. Ama tek yendiğinde biraz sert gelebilir. Peynir sıradan burger peyniri ama klasik cheddar yazıyordu. İnat ettim bu işi düzeltmeye :) Yaklaşık 140 gr. köfteli burgerin fiyatı 19,50 TL. Çok eleştirdim gibi gözükebilir ama burgeri beğendim. Bir kaç ince dokunuşla devler ligine yükselme potansiyeli olabilecek bir burger denetimiydi. J burgerin soslarının çok benzerini başka bir burgerci denemek garip geldi ama hoşuma da gitmedi değil :)
Puanlama
:


Yorum Yazın