Ara

Kilimanjaro / Şişli - İstanbul

Aynı ilçedeki diğer burgerler


Ad
:
Kilimanjaro
Telefon
:
(0212) 377 03 50
Web Sitesi
E-Posta Adresi
Restoranın Türü
:
Şef Restoranı
Çalışma Saatleri
:
11:30 - 00:00
Şubesi Var mı?
:
Yok
Restoran Özellikleri
:
Bomontiada kompleksi içerisinde en sevdiğim restoran sanırım Kilimanjaro. Mutfağının başında Mustafa Otar gibi yetenekli bir şef ve danışmanları arasında da Cemre Narin gibi bir yeme-içme profesyonelinin olması da buraya olan sevgimin büyük bir kısmına yol açıyor.
Fiyat Aralığı
:
15 TL - 240 TL
Yemek Puanı
:
Dekor Puanı
:
Servis Puanı
:
Denenen Burger Adı
:
Oğlak Burger
Denenen Burger Puanı
:
Köftesi
:
Köfte yerine uzun pişmiş ve ayıklanmış, baharatlı ve biber salçalı yaklaşık 130 gr. civarı oğlak tandır kullanmış. Bu sosa ev yapımı barbekü sos demesi de hoş olmuş :) Yağlı ve ağır olma ihtimali sebebiyle kimileri için tercih edilemeyecek olan oğlak çok daha sade, temiz ve hafif bir şekle bürünmüş.
Ne Eti
:
Oğlak
Hayvanın Neresinden
:
Çeşitli yerlerinden
Kaç Gram
:
130 gr.
Nerede Pişiyor
:
Fırında
Baharatlar Neler
:
Çeşitli baharatlar ve biber salçası.
Diğer Malzemeler
:
Kendi reçeteleri olan ve galiba son zamanlarda yediğim en iyi burger ekmeklerinden. Burgerin arasından akan her şeyi emebilecek kadar puf ve bununla birlikte nemlense dahi dağılmayacak kadar da sıkı! Yarı briyoşlar derneği seninle gurur duyuyor!
Tat
:
Karamelize soğan, baharatlı yoğurt... Dilimleme aparatı mandolinle ince kesilmiş patates ve kendi yapımları olan asidik salatalık turşusu... ikisi de kusursuz, ikisi de ücrete dahil.
Notlar
:
Burger, patates ve turşuyla gelen tabağın fiyatı 52₺. Bunu özel bir yemek olarak kabul edecek olursak benim için ödenecek bir fiyat. Nasıl trüflü makarnaya ya da kalkan tandıra ücretinin hakkı neyse ödüyorsak bu yemek de benim için aynı kategoride ve yarın olsa yarın da 52₺ verip yerim. Standart bir burgerle karşılaştırma yapmayı kişisel olarak tercih etmeyeceğim. Haziran ortasına kadar mönüde yer alacak bu burgeri denemenizi şiddetle tavsiye ederim.
Puanlama
:


Yorum Yazın